Strona główna Edukacja Co to są studia podyplomowe i czy warto je robić?

Co to są studia podyplomowe i czy warto je robić?

Czas kiedy kończymy już studia wyższe i podejmujemy pracę, nie musi oznaczać końca edukacji, co więcej, dla osób ambitnych, chcących podnosić swoje kwalifikacje, wejście na rynek pracy wiąże się z dalszym pogłębianiem wiedzy. Doskonałym rozwiązaniem na zdobycie dodatkowych umiejętności oraz nowych specjalizacji jest rozpoczęcie studiów podyplomowych. Wyjaśniamy, dla kogo są studia podyplomowe i czy warto się na nie zapisać…

Podyplomówka – co to jest?

Na studia podyplomowe zwane przez studentów podyplomówką można zapisać się, gdy posiadamy już tytuł inżyniera, magistra lub licencjata, czyli ukończyliśmy studia wyższe. Ponieważ zazwyczaj na tego rodzaju zajęcia uczęszczają osoby pracujące zawodowo, podyplomówka odbywa się w trybie niestacjonarnym przez minimum 2 semestry, a nie dłużej niż 2 lata (4 semestry). Studia podyplomowe są odpłatne, lecz zdarza się, że to pracodawca pokrywa koszta nauki. Zwieńczeniem studiów podyplomowych jest egzamin lub zaliczenie w postaci pracy podyplomowej.

Czy warto robić studia podyplomowe?

Powszechność ukończenia studiów wyższych sprawiła, że tytuł magistra czy inżyniera nie jest furtką do dobrze płatnej i ambitnej pracy. Wiele zawodów, głównie związanych z edukacją, szkolnictwem, a także administracją wymaga dodatkowych kwalifikacji, które możemy uzyskać, kończąc studia podyplomowe. Nauczyciel z możliwością pracy w bibliotece czy prowadzeniu zajęć dla dzieci niepełnosprawnych ma szansę uzyskać dodatkowe zatrudnienie w miejscu pracy lub poza nią. Nie inaczej jest w przypadku osób, które pracują na siłowni – studia podyplomowe dają możliwość zgłębienia wiedzy o dietetyce i dodatkowego zarobku. Zdarza się, że studia podyplomowe są impulsem do zmiany pracy oraz przebranżowienia się, co wymaga więcej zaangażowania, lecz nie jest skazane na niepowodzenie.

Dla kogo studia podyplomowe?

Czas spędzony na zajęciach nie będzie stracony dla osób, które chcą poznać nowe zagadnienia, a także rozszerzyć grono znajomych! Te mniej materialne aspekty studiów podyplomowych także mają swoją wartość, tym bardziej jeśli jesteś osobą, która lubi się uczyć, nie ma problemów z organizacją czasu i sumiennością. Na podyplomowych studiach spotkasz osoby w różnym wieku, o różnych doświadczeniach życiowych i zawodowych. Dla części z nich, podyplomowe studia będą podyktowane prośbą lub nakazem pracodawcy, jeszcze inni będą entuzjastami danej dziedziny i samorozwoju. Bez względu na to, do której grupy będziesz należeć, nie warto zniechęcać się po pierwszych zajęciach, które często stanowią jedynie wstęp do dalszej nauki.

Gdzie studiować podyplomówkę?

Uczelnie prześcigają się w tworzeniu nowych kierunków studiów podyplomowych, lecz aby tego typu edukacja miała sens i realny wpływ na dalszą karierę zawodową, należy dokładnie sprawdzić opinie i warunki studiów podyplomowych. Godnym zaufania na mapie Krakowa jest Krakowski Instytut Rozwoju Edukacji, który w swojej ofercie ma wiele ciekawych i przyszłościowych kierunków studiów podyplomowych oraz kursów uzupełniających.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj