Każdy przedsiębiorca regularnie staje przed wyzwaniem tworzenia lub uzupełniania zespołu specjalistów. Rekrutacja wydaje się coraz bardziej złożonym procesem, a jednocześnie nie daje gwarancji sukcesu i owocnej współpracy z nowymi pracownikami. Jak stworzyć kompleksową strategię, która długoterminowo wesprze firmę, zespół i lokalny rynek edukacji? Poznaj alternatywę dla tradycyjnej rekrutacji, które jest wsparciem dla firmy oraz szkoły branżowej. Przeczytaj artykuł na temat kształcenia dualnego.
Jak pozyskujesz nowych pracowników?
Zatrudnianie nowych osób do zespołu Twojej firmy wiąże się z długotrwałym procesem i ważnymi decyzjami. Angażujesz w tym celu specjalistę z zewnątrz albo poświęcasz swój czas na to, żeby zbudować listę wymagań, poczekać na kandydatów i uruchomić machinę: spotkań, rozmów, testów i czekania na pracownika. Osoba, która po takim czasie przyjdzie do Twojej firmy, najczęściej jest zatrudniona na okres próbny. To te pierwsze miesiące mają pokazać, co potrafi, jaki ma styl pracy, jak będzie dogadywać się ze współpracownikami. Dobrze to znasz, prawda? Stały scenariusz wcale nie musi gwarantować sukcesu i długotrwałej, owocnej współpracy.
Współpraca win-win
Poznaj sposób na budowanie skutecznego zespołu, dzielenie się wiedzą i wsparcie szkoły branżowej w regionie. Kształcenie dualne to forma nauki zawodu, która wprowadza młode osoby do firmy, uczy wiedzy praktycznej i funkcjonowania w szeregach przedsiębiorstwa. Dzięki temu grupa młodych osób może bardzo wcześnie zdobyć potrzebne doświadczenie, wykształcić umiejętności miękkie, potrzebne do pracy w określonym środowisku, z wybranym zespołem i w ściśle określonej specjalizacji.
Firma ma wpływ na program nauczania, więc może ukierunkować uczniów na wybraną profesję, metody, użycie maszyn i kulturę pracy. Wybrani pracownicy firmy, tzw. instruktorzy praktycznej nauki zawodu, zdobywają wiedzę, jak współpracować z młodymi uczniami i studentami. Od samego początku wzbudzają zaufanie i są autorytetami dla praktykantów. W ten sposób powstaje solidny fundament dla przyszłego zespołu Twojej firmy. Młodym uczniom zależy na tym, żeby po ukończeniu szkoły zostać w przedsiębiorstwie, a pracownicy chcą wesprzeć swój zespół i sprawnie wprowadzić nowych kandydatów do firmy. Dzięki temu działacie sprawnie i wspólnie budujecie team. Firma pomaga w kształceniu, unowocześnia program nauczania, wspiera lokalny rynek pracy oraz wizerunek odpowiedzialnego przedsiębiorcy.
Jak zacząć współpracę ze szkołą branżową
Kształcenie zawodowe w tej formie to działanie, w które angażuje się przedsiębiorstwo, lokalna szkoła i uczniowie, chcący nauczyć się wybranego zawodu (zobacz: https://edunet-poland.pl/oferta/ksztalcenie-zawodowe/). W tym układzie to właściciel lub przedstawiciel firmy może wyjść z inicjatywą skierowaną do dyrekcji szkoły i lokalnych władz. Po ustaleniu określonego programu i celu zajęć powstają również zasady rekrutacji. W zorganizowaniu porozumień, podpisaniu umów i tworzeniu planów wspiera przedsiębiorców Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa, która ma wieloletnie doświadczenie w obszarze kształcenia dualnego. Na prowadzonym przez izbę portalu Edunet Poland można znaleźć pomocne informacje. Doświadczeni specjaliści czerpiący z najlepszych praktyk z zagranicy, pomogą Ci skutecznie wprowadzić do firmy kształcenie dualne.