Strona główna Kariera Nowy zawód – operator dronów. Jak nim zostać?

Nowy zawód – operator dronów. Jak nim zostać?

Zdjęcia i filmy z dronów są coraz chętniej zamawiane nie tylko przez prywatne osoby, które oczekują ciekawych wspomnień ze swojego ślubu lub innego ważnego wydarzenia, lecz także przez przemysł, który wykorzystuje je do planowania kolejnych inwestycji z uwzględnieniem aktualnych danych geograficznych. Wydaje się, że operator drona jest więc przyszłościowym zawodem. Co trzeba zrobić, by uzyskać odpowiednie certyfikaty i rozpocząć taką działalność? Sprawdźcie!

Zanim przejdziemy do wykorzystania dronów w celach komercyjnych, warto wspomnieć, że również ich rekreacyjne wykorzystanie jest obarczone wieloma zakazami. Zmiana prawa lotniczego przyczyniła się do tego, że nie można latać tymi małymi, bezzałogowymi statkami powietrznymi nad miastami i skupiskami ludności bez specjalnych pozwoleń. Zabronione jest również korzystanie z dronów w okolicy dużych firm, ponieważ możemy zostać posądzeni o szpiegostwo przemysłowe.

A jak sprawa wygląda w przypadku komercyjnych użyć. Konieczne jest wtedy wyrobienie specjalnego świadectwa kwalifikacji UAVo, czyli Unmanned Aerial Vehicle Operator. Na język polski tłumaczymy to jako operator bezzałogowego statku powietrznego. Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak zostać operatorem drona i ile to wszystko kosztuje, to koniecznie czytajcie dalej.

Świadectwo kwalifikacji UAVO – kto może je zdobyć?

Przede wszystkim takie świadectwo uprawnia nas do komercyjnego, czyli nie rekreacyjnego i nie sportowego wykorzystania bezzałogowych statków lotniczych. Świadectwo UAV może zdobyć każda osoba, która ukończyła 18 lat, przeszła specjalistyczne badania lekarskie, a także wykupiła ubezpieczenie OC (pamiętajmy, że w świetle prawa dron, to statek powietrzny http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20130000440). To jednak dopiero początek. Dopiero w tym momencie możemy przystąpić do szkolenia i zdania egzaminu. Musimy mieć świadomość, że świadectwo kwalifikacji jest stopniowane. Izabela Foltyn – specjalistka z portalu www.praca-bytom.info tłumaczy, że pierwszy poziom kwalifikacji nosi nazwę VLOS (Visual Line of Sight), który uprawnia nas do latania dronem w zasięgu naszego wzroku. Wyższy poziom to BVLOS (Beyond Visual Line of Sight), dzięki któremu będziemy mogli przekroczyć barierę wzroku, ale tylko w wyznaczonych strefach. Można również zdobyć uprawnienia instruktorskie INS, które umożliwiają organizowania kursów na operatora drona. Przejdźmy zatem do szczegółów.

VLOS (Visual Line of Sight) – latanie dronem w zasięgu wzroku

To podstawowe uprawnienia do sterownia dronem. VLOS pozwala na kierowanie bezzałogowym statkiem powietrznym w zasięgu wzroku operatora. Zazwyczaj takie uprawnienia zdobywane są przez osoby, które chcą zawodowo zajmować się fotografowaniem lub filmowaniem. Jeśli potrafimy już latać to dronem, możemy zdecydować się na krótsze, dwudniowe szkolenie, które zazwyczaj odbywa się w weekendy. Osoby, który nigdy nie latały dronami powinny przejść szkolenie pięciodniowe. W tym czasie poznajemy również przepisy prawa lotniczego. Następnie przystępujemy do egzaminu wewnętrznego i po jego zdaniu możemy podejść do egzaminu państwowego. Jak wygląda taki egzamin? Najpierw musimy przejść przez część teoretyczną, czyli około 100 pytań, a następnie konieczne jest zdanie części praktycznej.  Jeśli wszystko poszło zgodnie z planem, to po 4 tygodniach otrzymamy uprawnienia do komercyjnego latania. Trzeba jednak mieć świadomość, że będą one ważne jedynie na terenie Polski.

BVLOS (Beyond Visual Line of Sight) latanie dronem poza zasięgiem wzroku

Znacznie bardziej wymagającym kursem jest oczywiście BVLOS, który umożliwi nam latanie dronem również poza zasięgiem naszego wzroku. Takie uprawnienia zdobywają osoby, które zajmują się monitoringiem, obserwacjami z powierza, a także analizą przestrzenną. W tym wypadku kurs trwa 10 dni, a uprawnienia zdobywają osoby, które odpowiedzą poprawnie na większość ze 140 pytań i przejdą pomyślnie test teoretyczny.

Świadectwo kwalifikacji UAVO – koszty

Ile kosztują te kursy. Oczywiście nie są one tanie. Szkolenie VLOS to koszt od 1200 do 2400 zł w zależności od tego, czy wybierzemy kurs przyspieszony czy standardowy. Do tego dochodzi oczywiście również koszt egzaminu państwowego, który wynosi 201 zł. Doliczyć również trzeba badania lekarskie (250 zł) i OC (500zł). Koszty rosną w przypadku uprawnień BVLOS. Takie szkolenie to opłata w wysokości 12 100zł. 

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj