Kaski motocyklowe to obowiązkowe wyposażenie każdego użytkownika pojazdu mechanicznego jakim jest motor. Przed skompletowaniem sprzętu pojawia się pytanie, jaki właściwy model wybrać?
- Dlaczego kask jest tak ważny?
- Czym różnią się kaski integralne?
- Kask integralny sportowy, a turystyczny
- Właściwie dopasowane kaski motocyklowe integralne
Dlaczego kask jest tak ważny?
Kask zapewnia bezpieczeństwo prowadzącemu motor lub skuter. Powinien być zakładany nie tylko do jazdy szosowej, ale również w przypadku każdego przemieszczania się. Jest nie tylko ważnym elementem wyposażenia motocyklisty, ale również koniecznym określanym przez prawo drogowe.
Skorupa otaczająca głowę zabezpiecza ją w razie upadku lub zderzenia. Jej obecność w dużej mierze zwiększa szanse na przeżycie wypadków drogowych. Ważne jest żeby była odporna na wgniecenia oraz uszkodzenia. Pęknięty kask nie ochroni naszej głowy. Przed kupnem warto jest sprawdzić jakie certyfikaty posiada kask. One świadczą o pozytywnie zaliczonych testach jakości. To od niego zależy nasze bezpieczeństwo oraz życie. Dlatego nigdy nie powinno się kupować używanych, ponieważ nie możemy być pewni tego w ilu upadkach brały udział. Część uszkodzeń może być niewidoczna, a każde nawet najmniejsze pęknięcie obniża jakość produktów.
Kask przyczynia się też do lepszego komfortu jazdy. Użytkownik dzięki niemu nie ma bezpośredniego kontaktu z owadami, opadami oraz wiatrem. Zabezpiecza przed temperaturą oraz hałasem. Wiele kierowców uważa, że kaski integralne należą do najbardziej bezpiecznych.
Czym różni się kask integralny?
Integralne kaski motocyklowe mają połączone ze sobą wszystkie elementy. Projektowane są w aerodynamiczny kształt, a specjalnie opracowane technologicznie tworzywo sprawia, że są niezwykle lekkie. W kaskach integralnych jest dużo większe tłumienie hałasów z zewnątrz, w przypadku szybkiej jazdy ma to duże znaczenie.
Dużym plusem kasków integracyjnych jest system wentylacji, dzięki czemu użytkowanie go nie jest uciążliwe. Kask mający wydajną wentylację daje ogromny komfort noszenia właścicielowi podczas ciepłych dni lub bardzo długich tras. W produkcji kasków integralnych stosuje się najbezpieczniejszy rodzaj zapięcia dostępny na rynku, tzw. zapięcie DD. Kaski integralne nadają się do jazdy sportowej oraz codziennej.
Kask integralny sportowy, a turystyczny
Kaski sportowe dedykowane są osobą uprawiającym sporty motorowe, mogą to być np. zawodowi kierowcy na torach wyścigowych. W trakcie sportowych zmagań rozwijana jest dużo większa prędkość poruszania się, dlatego kaski muszą być tym bardziej zabezpieczające. W trakcie kierowania motorem sportowym na torze istnieje bardzo duża szansa wywrócenia się. Spoilery oraz kształt aerodynamiczny zmniejszają moc drgań na wybojach. Ich zbrojona budowa wpływa jednak na wygodę użytkowania. Nie tłumią też na tyle hałasu. Posiadają dodatkową wyściółkę zabezpieczającą. Materiał, z którego są wykonywane to przede wszystkim włókno szklane, włókno węglowe oraz kevlar.
Kaski integralne turystyczne dedykowane są użytkownikom poruszającym się poza zamkniętymi torami. Mogą to być właściciele motorów sportowych, sportowo turystycznych lub skuterów. Kask do użytku turystycznego, jak wszystkie produkty dla motocyklistów, spełnia bardzo surowe kryteria dające bezpieczeństwo. Jednak w tym przypadku również bardzo ważny jest komfort noszenia. Kask posiada wygodną wyściółkę (twardszą wyściółkę spotykamy jedynie w sportowych wariantach), przeciwsłoneczne i antyrefleksyjne blendy chroniące na trasie przed oślepiającymi promieniami słońca oraz rozbudowaną wentylację.
Właściwie dopasowane kaski motocyklowe integralne
Stając przed wyborem odpowiedniego kasku musimy rozważyć w jakich warunkach będziemy go używać. Kask integralny, który ma codzienne zastosowanie musi być wygodny, ponieważ komfort użytkowania może się przenieść również na jakość naszej jazdy. Wyściółka kasku powinna być miękka i właściwie otulać głowę. Nawet najlepsze kaski integralne, jeżeli nie będą właściwie dopasowane nie spełnią swoją rola jaką jest maksymalne bezpieczeństwo. Zapewnienie bezpieczeństwa jest kluczowe.
Kask musi być odporny na uderzenia również przy dużych prędkościach, ponieważ to właśnie on chroni całą głowę. Ważnym aspektem jest system wentylacji, który nie tylko daje komfort termiczny, ale też odprowadza wilgoć czym nie doprowadza do parowania przedniej szybki. Istotne są również niezawodne zapięcia, które nie będą się otwierały same w trakcie jazdy, a jednocześnie pozostaną łatwe w obsłudze. Ciało ludzkie jest bardzo delikatne. Mózg, mimo że chroniony przez czaszkę, raz uszkodzony nie jest możliwy do naprawy. W sytuacji kolizji można doznać urazów powodujących amnezję, padaczkę, wstrząśnienie lub utratę przytomności. W gorszych przypadkach stałe uszkodzenie, które wpłynie na nasze funkcjonowanie lub pozbawi nas życia.
Kask nie da nam 100% zabezpieczenia, jednak zmniejszy ryzyko groźnych konsekwencji. Żeby nasza jazda była najbezpieczniejsza nie możemy o nim zapomnieć, ale równocześnie musimy stosować się do przepisów na jezdni, zachować uważność oraz rozważnie rozwijać prędkości. Bądź odpowiedzialny na drodze, ponieważ to od Ciebie zależy zdrowie i życie Twoje oraz innych ludzi w najbliższym otoczeniu.